Get Adobe Flash player

Reklama
Reklama
Reklama

maver

wedkarstwo

Historia

 

Rok 2020 jest jubileuszowym -70-dla naszego Koła PZW w Piotrkowie Tryb.

Na terenie byłego woj. łodzkiego do 1950r. dzialało 8 Towarzystw Wedkarskich w tym miedzy innymi: Piotrkowskie Towarzystwo Wedkarskie zrzeszajace 540 czlonkow.

Zasadnicze zmiany przyniosl rok 1950. powstanie Polskiego Zwiazku Wedkarskiego.

Po utworzeniu PZW dzialajace na terenie woj. łodzkiego Towarzystwa Wedkarskie przeksztalcily sie w Koła PZW. W zwiazku z zaistniałymi zmianami struktury organizacyjnej nastepuje rozwoj pierwszego Koła PZW na terenie miasta Piotrkowa Tryb. ktore od pierwszych dni powstania zarejestrowane bylo w PZW w Okregu Łodzkim.

Stan osobowy Koła w Piotrkowie na dzien 1 lipca 1950r. wynosil 239 czl. Siedziba kola znajdowala sie przy ul. Pruchnika, w kolejnych latach na ul. Garncarskiej i Pereca obecnie na ul Jagiellonskiej. W latach siedemdziesiatych powstanie nowego podzialu administracyjnego kraju postawilo przed naszymi kolegami nowe wyzwania. Przynaleznosc do okregu Lodzkiego nie stwarzala mozliwosci prawidlowego rozwoju zwiazku wedkarskiego na terenie nowo powstalego wojewodztwa Piotrkowskiego.

Dlatego tez owczesne wladze naszego kola zaczely dazyc do powstania Okregu PZW Piotrkow Tryb. W 1976 bylo wspolzalozycielem Okregu PZW w Piotrkowie Tryb. na ul Pereca w siedzibie naszego kola. Po powstaniu okregu piotrkowskiego uzyskalo nr i obecna nazwe - Kolo PZW Nr 12 Piotrkow-Miasto.

W kazdym roku Zarzad prowadzil i koordynowal statutowa dzialalnosc Kola polegajaca na organizowaniu wedkarstwa a w tym jego sportowej formy i rekreacji.

Realizacje zadan nadzorowali Prezesi Koła PZW :

Danasiewicz Kazimierz, Florczak Tadeusz, Rogowski Wincenty, Szadkowski Waclaw, Gołdynek Marian zostaje pierwszym prezesem okregu, Jan Matyjaszewski, Fiodor Zygmunt, Chlapinski Stefan, Jasiniak Jan, Roksela Janusz, Marcinowski Piotr, obecnie Sień Włodzimierz.

Władze naszego koła jak i czlonkowie brali czynny udzial w szeregu imprez lokalnych oraz krajowych , starano sie promowac sport wedkarski i szerzyc wiedze wsrod spoleczenstwa i mlodziezy na temat ochrony srodowiska co czynimy do dzisiaj. Kolo nasze jest organizatorem sprzatan obrzezy naszych zbiornikow wodnych. Jezeli chodzi o dzialalnosc sportowa, kolo moze pochwalic sie wieloma sukcesami na szczeblu Okregowym i Krajowym. Przy kole powstaje pierwszy w piotrkowie klub wedkarski KS„Ziemi Piotrkowskiej nastepnie WKS „Twister” i Sekcja Osob Niepelnosprawnych.

W uznaniu zaslug wniesionych w rozwoj i upowszechnianie wedkarstwa oraz wklad w ochrone srodowiska naturalnego i rozwoj sportu wedkarskiego, Kolo zostalo odznaczone przez Zarzad Glowny PZW w 2004r. - Srebrna Odznaka PZW za zaslugi dla wedkarstwa Polskiego oraz 2010r. - odznake „Za zaslugi dla PZW.

Wielokrotnie zdobywalo puchar wspolzawodnictwa pomiedzy kolami Okregu Piotrkowskiego.

Kolo bylo i jest organizatorem Mistrzostw Kola w trzech dyscyplinach oraz otwartych zawodow wedkarskich w ktorych uczestnicza wedkarze z calej polski.

Do najbardziej prestizowych nalezy zaliczyc;

Liga Miast - splawikowe

Mistrzostwa Polski Osob Niepelnosprawnych. - splawikowe

Puchar Zalewu Sulejowskiego – spinningowe

od 2001r. Mistrzostwa Piotrkowa Tryb. w trzech dyscyplinach.

Zawody splawikowe dla dzieci z terenu Miasta Piotrkowa z okazji MDD.

 

Nalezy tez pamietac, ze w dniu 19 marca PZW jak i nasze kolo obchodzi swieto wedkarstwa polskiego - Dzien Wedkarza, a wiec w tym czasie, warto moze chwila wspomnien i zadumy uczcic pamiec kolegow, ktorzy tworzyli Polski Zwiazek Wedkarski oraz naszych kolegow zakladajacych kolo w Piotrkowie, takze tych ktorzy latami pracowali dla dobra i rozwoju tego kola, a odeszli juz z naszych szeregow na zawsze.

Pamietajmy! Wedkarstwo, to nie tylko siedzenie z wedka nad woda. Wedkarstwo to takze sposob na likwidacje roznic spolecznych i pokoleniowych. Na lowisku wszyscy sa rowni!

 

Relacja foto z uroczystosci 65-lecia kola oraz 70 lecia koła

http://kolo12piotrkow.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=28:65-lecie&Itemid=10

http://www.piotrkow.pl/nasze-miasto/aktualnosci/65-lecie-wedkarzy

https://www.piotrkow.pl/nasze-miasto-t70/aktualnosci-a75/70-lat-kola-nr-12-pzw-r16490?fbclid=IwAR2tnsUZoGnKfyA7P-fUZJTluTLM_PHOzQTP8rZ-vys04RygkTsW_ChdNZM